Badanie dorosłych i dzieci – Przygotowanie do badania EEG

Gabinet neurologiczny w Płocku specjalizuje się w wykonywaniu badań EEG dla wszystkich zawodów oprócz kierowców. Wykonujemy badania profilaktyczne  dla dzieci, osób dorosłych i w podeszłym wieku. Zajmujemy się również przeprowadzaniem specjalistycznych badań dla sportowców. Wykonujemy badania dla osób z chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego, padaczką, chorobą Parkinsona, udarem mózgu, polineuropatią, stwardnieniem rozsianym, zaburzeniami snu oraz wieloma innymi chorobami układu nerwowego. Jeśli cierpią Państwo na bóle głowy lub kręgosłupa, towarzyszą zawroty głowy lub utraty przytomności, może to być znak, że niezbędna jest wizyta u neurologa i przeprowadzenie odpowiedniego badania w celach diagnostycznych. Zapraszamy osoby z całego województwa mazowieckiego do przeprowadzenia badań w naszym gabinecie neurologicznym mieszczącym się w Płocku.

Jak przygotować się do badania EEG

1. Przed badaniem należy spożyć posiłek.
2. Na 24 godziny przed badaniem nie pić żadnego alkoholu, gdyż może on zmienić zapis i zainicjować fałszywie obecność tzw. „patologii napadowej”.
3. Włosy powinny być umyte zwykłym szamponem i dobrze spłukane. Nie wolno stosować żadnych odżywek, pianek wzmacniających włosy, lakierów i wszystkich kosmetyków stosowanych na skórę głowy po spłukaniu włosów. Zmieniają one bowiem oporność elektryczną skóry i mogą zakłócać zapis.
4. Wbrew utartym poglądom, nie trzeba ścinać włosów ani ich skracać. Technik umieszczający elektrody na głowie poradzi sobie nawet z gęstą fryzurą.

Jak przygotować się do badania EEG we śnie

synapsa
1. W przypadkach podejrzenia padaczki i prawidłowego zapisu EEG w czuwaniu zaleca się wykonanie badania EEG we śnie.
2. Nie stosować leków w celu wywołania snu.
3. Wykonanie badania EEG we śnie umożliwi badanie po bezsennej nocy
4. Postępujemy wg schematu:

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat nie śpią całą noc.
  • Dzieci w wieku 8-12 lat śpią 4 godziny.
  • Dzieci poniżej 8 lat śpią 6 godzin.

Pamiętaj!
1. Badany nie może zasnąć nawet na moment np. w samochodzie w drodze do pracowni EEG.
2. Pacjent przed badaniem we śnie musi być „w czuwaniu”. Nie może nawet się zdrzemnąć – badanie byłoby zakłócone i musiałoby być powtórzone.
3. Sen skracamy kładąc dziecko spać później niż zwykle i wcześniej je wybudzając. Okresu pozbawienia snu nie powinno się przedłużać, bo po długo trwającej deprywacji snu pojawia się prawie natychmiast sen głęboki (NREM 3 lub 4) z prawie całkowitym pominięciem snu z wrzecionami, najbardziej cennego diagnostycznie.
4. Badanie EEG powinno trwać ok. 60-90 minut najpierw w czuwaniu, następnie we śnie, zawsze z wybudzeniem i co najmniej, kilkuminutową rejestracją po wybudzeniu, u dzieci starszych, z wykonaniem po wybudzeniu FS i HW.
5. Małe dzieci zapisywać na badanie EEG, w godzinach ich snu dziennego, najlepiej po posiłku, co gwarantuje naturalny sen spontaniczny.
6. Noworodki i niemowlęta, lekko przegłodzone, najlepiej nakarmić w pracowni EEG, przed badaniem, po założeniu elektrod.
7. Dorosłych i starsze dzieci, którzy przed badaniem nie śpią całą noc, zapisywać na możliwie najwcześniejszą godzinę. Najłatwiej usną ok. 6 rano, co wynika z dobowego rytmu naszej naturalnej aktywności, im dłużej od godziny 6 rano, tym trudniej będzie im zasnąć.
8. W wyborze właściwej godziny badania może pomóc informacja, że wzrost i spadek aktywności u każdego, występuje rytmicznie, co 1,5 godziny, w ciągu całej doby. U osób pozbawionych snu przez całą noc, najbardziej obniżona aktywność wystąpi ok. 6 rano, drugi duży spadek aktywności (niezależnie od rytmów 1,5 godzinnych) wystąpi dwukrotnie między godziną 15.00 a 18.00.